Menu witryny
Start
Aktualności
O nas
Szkolenia
Formacja
Hospicja
Wolontariat
Historia
Listy hospicyjne
 
ŚWIATOWY DZIEŃ HOSPICJUM I OPIEKI PALIATYWNEJ w POLSCE PDF Drukuj Email

„Opieka paliatywna i hospicyjna to nasza troska”

 

ŚWIATOWY DZIEŃ HOSPICJUM I OPIEKI PALIATYWNEJ w POLSCE

w dniach 5 - 9 października 2020 r.

 

W drugim tygodniu października na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej, którego celem jest

  • Zwrócenie uwagi na konieczność zwiększenie dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie.
  • Zwiększenie wiedzy o potrzebach opieki medycznej, duchowej i społecznej dla chorych będących u kresu życia i o pomocy dla ich bliskich
  • Zbieranie funduszy na wsparcie i rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej.

 

W bieżącym roku od 5 – 11 października ludzie z całego świata, którzy zostali dotknięci chorobą ograniczającą życie oraz ich bliscy oraz zespoły hospicyjne, dzięki pomocy mediów i Internetu,  pragną przekazać rządzącym i społeczeństwu jak ważna jest opieka paliatywna i hospicyjna, jak ważne jest holistyczne podejście do problemów, na jakie napotyka odchodzący od nas człowiek a także jego rodzina. Zwłaszcza teraz w świecie borykającym się ze skutkami COVID-19 specjalistyczna opieka przy końcu życia jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

 

W Polsce działa ponad 500 podmiotów leczniczych prowadzących opiekę paliatywną i hospicyjną, w tym 132 pozarządowe stowarzyszenia hospicyjne.

W okresie zbliżającego się końca życia zespoły hospicyjne, w skład których wchodzą lekarze pielęgniarki kapelan, psycholodzy, rehabilitanci, pracownicy socjalni i wolontariusze, niosą pomoc głównie chorym na raka. Ponad 90% pacjentów Hospicjów Stacjonarnych, Hospicjów Domowych i Poradni Medycyny Paliatywnej to chorzy na choroby nowotworowe. Opieka ofiarowywana choremu to nie tylko profesjonalna opieka medyczna ale także towarzyszenie, aby człowiek umierający nie był sam.

Hospicja pozarządowe świeckie i kościelne borykają się obecnie z problemami takimi jak:

  • brak lekarzy i pielęgniarek,
  • brak funduszy.  

Hospicja pozarządowe finansują opiekę w 60 – 80 % z kontraktów z NFZ oraz ze zbiórek publicznych, przekazywanego 1% podatku dochodowego i darowizn od członków i przyjaciół. Są też Hospicja, których działalność nie jest finansowana z kontraktu z NFZ ale ze wsparcia przez dobrodziei i darczyńców.

 

Ze względu na obejmowanie chorego całościową opieką medyczną, duchową, socjalną oraz zapewnianie pomocy i wsparcia chorym i rodzinom przez wolontariuszy, zapewniając całodobową dostępności do opieki domowej i stacjonarnej przez lekarza i pielęgniarki, a także niosąc pomocy rodzinom w żałobie, hospicja pozarządowe bezustannie czynią starania o pozyskanie dodatkowych środków. W dobie panowania pandemii hospicja mają zdecydowanie mniejsze możliwości w pozyskaniu dodatkowych środków. Prowadzenie opieki hospicyjnej jest poważnie zagrożone. Potrzebna jest pomoc zarówno władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych jak i całego, przychylnego przecież hospicjom z natury rzeczy, społeczeństwa.      

 

 

Opieka paliatywna i hospicyjna to NIE TYLKO nasza troska

Tylko razem możemy zatroszczyć się o Tych

co odchodzą przed nami

 

Image

 

 

Tylko razem będziemy mogli nadal dawać poczucie bezpieczeństwa i profesjonalną opiekę w ostatnich tygodniach i dniach odchodzenia  naszych bliskich. 

Hospicja można wspomóc poprzez:

1) współpracę lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej w spełnianiu opieki Hospicjum Domowego;  

2) przekazanie darowizny poprzez

  • wpłaty na konto
  • korzystając ze strony www

3). zorganizowanie zbiórki wśród swoich znajomych, na ślubie, na pogrzebie czy uroczystości rodzinnej,  

3) przeprowadzeniu w swojej firmie, urzędzie, szkole  czy organizacji dnia hospicjum wśród współpracowników, uczniów, członków, czy przyjaciół;

4) wysłanie do rodziny, przyjaciół i znajomych prośby o pomoc dla Hospicjum;

5). wspierania starań Hospicjów o zmianę wyceny opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Ruch hospicyjny powstał w 1981 roku w Polsce jako sprzeciw lekarzy i pielęgniarek oraz ludzi innych zawodów wobec braku odpowiedniej opieki dla chorego na raka, cierpiącego nieuśmierzony ból i inne objawy, bezradności rodziny oraz często samotnej śmierci bez towarzyszenia przyjaznego człowieka. Ruch rozwijał się przez czterdzieści lat bardzo prężnie. Opieka paliatywna stała się dziedziną medycyny, otworzono specjalizacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy i opieki paliatywnej dla pielęgniarek, są studia z psychoonkologii, działa Forum Hospicjów Polskich, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie, został powołany pełnomocnik ds. opieki paliatywnej Ministra Zdrowia, działają konsultanci z medycyny paliatywnej i pielęgniarstwa opieki paliatywnej krajowi i wojewódzcy.

Niestety Hospicja obecnie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Istnieje obawa, że wiosną hospicja pozarządowe będą zastanawiały się czy są w stanie dalej działać.

Tylko dzięki pomocy społeczeństwa można powstrzymać odpowiedź „TAK” na pytanie „czy może nadeszła pora zamknąć działalność !”      

W tygodniu Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej ludzie Hospicjów proszą o finansowe wspieranie opieki hospicyjnej tak bardzo potrzebnej dla umierających.    


 

 
Wielkanoc 2020 PDF Drukuj Email


Image
 
„…Bez wątpienia choroba i cierpienie nadal są granicą i próbą dla ludzkiego umysłu. Jednakże w świetle krzyża Chrystusa stają się doświadczeniem sprzyjającym wzrastaniuw wierze oraz cennym narzędziem, które pozwala nam współpracować - w zjednoczeniu z Chrystusem Odkupicielem - w realizacji Bożego zamysłu zbawienia.”
Orędzie Papieża Jana Pawła II na V Światowy Dzień Chorego 1997
 
 
Idąc ku Zmartwychwstaniu,
w tych dniach walki z pandemią
czerpmy siły ze słów Ojca Świętego Jana Pawła II.
Spokojnych Świąt Wielkanocnych  przeżywanych w łączności choć w oddaleniu ze sobą
życzy
Ks. Kapelan i Zarząd Forum Hospicjów Polskich
 
Listy hospicyjne w 2020 roku PDF Drukuj Email
W zakładce "Listy hospicyjne" znajdują się nowe listy 1/2020,  2/2020,  3/2020,  10/2020, 11/2020. Zapraszamy do przeczytania.
 
Boże Narodzenie 2019 PDF Drukuj Email
Image
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Radość Bożego Narodzenia,
z jaką witamy przyjście Zbawiciela,
niech napełni wszystkich ufnością w moc prawdy 
i cierpliwą wytrwałością w czynieniu dobra.
Św. Jan Paweł II - z placu Św. Piotra na Watykanie, 25 grudnia 1998 r. 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
serdecznie życzenia spokojnych, pełnych pokoju dni świątecznych
oraz wszelkich Łask od Narodzonego Chrystusa
składa
Ksiądz Kapelan i Zarząd
Forum Hospicjów Polskich
 
V Konferencja Medyczna w Narewce - list otwarty PDF Drukuj Email
Dnia 1.06.2019 r. Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie zorganizowała V Konferencję Medyczną w Narewce, woj. podlaskie.
Temat tegorocznej konferencji brzmiał: „ Choroba nieuleczalna i umieranie na wsi. Codzienność hospicjów wiejskich”- uczestnikami konferencji byli praktycy – osoby na co dzień pracujących w hospicjach działających na terenach wiejskich, a także naukowcy zajmujący się tematyką wiejską.
Ważną  częścią konferencji  była debata pod hasłem „Przyszłość hospicjów wiejskich”. Zakończyła się ona sporządzeniem przez uczestników listu otwartego. 

 
Z A P R O S Z E N I E PDF Drukuj Email
Zarząd Forum Hospicjów Polskich wraz z Zarządem Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” zaprasza na warsztaty dla koordynatorów wolontariatu
„Wolontariat w służbie chorym i ich rodzin”

Warsztaty odbędą się w dniach 23 – 24 sierpnia 2019 r. w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, ul. Fatimska 17. Liczba uczestników do 30 osób. Zgłoszenia należy przesłać do dnia 10 sierpnia 2019 roku mailowo: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub faksem 12 641 46 59, można też listownie na adres: Forum Hospicjów Polskich ul. Fatimska 17, 31-831 Kraków. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Zakwaterowanie i śniadanie we własnym zakresie.

Na warsztaty zapraszamy również osoby, które są zainteresowane organizacją zespołu wolontariuszy służby chorym w swoim hospicjum. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 2017 roku stan wolontariatu wskazuje na niewystarczającą liczba wolontariuszy zaangażowanych do opieki w przeciwieństwie do wolontariuszy akcyjnych. W 2017 roku w 81 pozarządowych hospicjach, które przesłały ankiety, wolontariat służący chorym jest prowadzony w 59 hospicjach, w tym w 32 hospicjach stacjonarnych. Nie prowadzi wolontariatu zajmującego się chorym 22 hospicja. Liczba wolontariuszy służących chorym jest bardzo różna od jednego do stu dwudziestu. 
Ruch hospicyjne, który powstały w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia w Polsce opierał się wyłącznie na posłudze wolontariuszy skupionych przy parafiach. Obecnie działa jeszcze 13 hospicjów na zasadach wolontariatu, w tym tylko 4 ma zarejestrowane podmioty lecznicze. Od kilku lat obserwujemy odradzanie się grup wolontaryjnie służących chorych przy parafiach. Natomiast nie powstają nowe zespoły hospicyjne prowadzone przez podmioty prawne: stowarzyszenia, spółki o podmioty publiczne, rejestrujące swoją działalność leczniczą u wojewody.    
 
Podczas warsztatów będzie prowadzona, między innymi,  kolejna dyskusja nad koniecznością obecności wolontariuszy hospicyjnych w każdym zespole prowadzącym opiekę paliatywną i hospicyjną.  

„Wolontariat w służbie chorym i ich rodzin”
warsztaty dla koordynatorów wolontariatu 
23 – 24 sierpnia 2019 r. w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, ul. Fatimska 17
Zgłoszenia do 10 sierpnia 2019 roku

Ramowy program

piątek 23 sierpnia 2019 r. 

godz. 11.00 – Poznajmy się  - mówią uczestnicy spotkania. 

Sesja I – Obecny stan wolontariatu hospicyjnego
godz. 12.00 – Wolontariat hospicyjny i jego rola. 
godz. 12.30 – Informacja z dyskusji na temat wolontariatu hospicyjnego przeprowadzonej w Warszawie w dniach 26 – 28 lutego 2019 r. przez członków zarządów pozarządowych stowarzyszeń hospicyjnych

godz. 13.00 posiłek 

Sesja II - Organizacja wolontariatu 
godz. 14.00 - Zawiadomienia, kursy, praktyki 
godz. 14.45 - Organizacja posługi
godz. 15.30 - Udział psychologa w podjęciu posługi wolontaryjnej przez kandydata. 
godz. 16.30  - Działania zgodne z prawem

Sesja III cd. Posługa wolontaryjna
godz. 17.00 - Wolontariat posługi chorym – określenie problemów w jego realizacji 
godz. 18.00 – Wolontariat w opiece nad przewlekle chorym i trudności w jego realizacji 

godz. 19.00 – Kolacja i wspólne rozmowy

sobota 24 sierpnia 2019 r.        

Sesja IV – Wolontariat w pracy z rodziną  
godz. 9.00 – Wolontariat - praca z rodziną chorego u kresu życia i chorego przewlekle 
godz. 10.30 - Wolontariat w pracy z osieroconymi.

godz. 12.00 - Msza Św. 

godz. 13.00 - Posiłek 

Sesja V – Inne formy wolontariatu hospicyjnego 
godz. 14.30 – Inne formy wolontariatu hospicyjnego 
godz. 15.30 – Promocja hospicjum i wolontariatu hospicyjnego  

godz. 16.30 – Podsumowanie spotkanie i zakończenie.

 
Warsztaty dla koordynatorów wolontariatu - zapraszamy PDF Drukuj Email
Forum Hospicjów Polskich wraz z TPCH Hospicjum św. Łazarza zaprasza na warsztaty dla koordynatorów wolontariatu. 

Warsztaty odbędą się w dniach 23 – 24 sierpnia 2019 r. w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, ul. Fatimska 17. Liczba uczestników do 30 osób. Zgłoszenia należy przesłać do dnia 10 sierpnia 2019 roku mailowo: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub faksem 12 641 46 59, można też listownie na adres: Forum Hospicjów Polskich ul. Fatimska 17, 31-831 Kraków. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Zakwaterowanie i śniadanie we własnym zakresie. Na warsztaty zapraszamy również osoby, które są zainteresowane organizacją zespołu wolontariuszy służby chorym w swoim hospicjum. Program i zaproszenie w zakładce Szkolenia. 
 
Działalność Forum Hospicjów Polskich II półrocze 2019 r. PDF Drukuj Email
W ruchu hospicyjnym od 2015 roku toczy się dyskusja dotycząca pytania czy jesteśmy w stanie objąć większość potrzebujących chorych opieką hospicyjną. Jak zwiększyć dostępność do tej opieki. Jakie problemy występują przy jej spełnianiu.  W tym roku Zarząd FHP zaprosił członków Forum Hospicjów Polskich na zebranie 21 maja 2019 r. do Warszawy, aby wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia a także z Konsultantem Krajowym i Prezesem PTMP omówić sprawę braku dostępu do opieki hospicyjnej dla wielu chorych, przyczyny braku nowych zespołów hospicyjnych, braku lekarzy i pielęgniarek, ale także ludzi chcących się w pełni angażować w organizacje opieki, zaznaczając że minęły lata kiedy lawinowo powstawały zespoły w całej Polsce. 

Na bazie spotkania majowego w Warszawie Walne Zebranie FHP 29 czerwca 2019 r. uznało, że konieczna jest dyskusja i przyjęcie nowych rozwiązań dotyczących kontraktowania opieki hospicyjnej w tym Poradni Medycyny Paliatywnej i  nowego określenia punktacji dodatkowej. 

Zarząd realizując ustalenia z powyższych zebrań opracuje harmonogram kilku spotkań odbywanych w 2019 i 2020 roku w szerokim gronie przedstawicieli Hospicjów pozarządowych, zespołów paliatywnych publicznych i prywatnych oraz konsultantów medycyny i opieki paliatywnej i duszpasterzy chorych. Dyskusja będzie dotyczyła: definicji OPiH, kontraktowania i finansowania opieki paliatywnej i hospicyjnej, modelu Poradni Medycyny Paliatywnej, działań nad powstawaniem nowych hospicjów i innych problemów realizacji opieki paliatywnej i hospicyjnej. Celem dyskusji jest wypracowanie wniosków i propozycji odnośnie modelu sprawowania opieki paliatywnej hospicyjnej oraz wolontariatu hospicyjnego. 
 
Gratulacje PDF Drukuj Email
W ostatnich dwóch miesiącach kolejne Hospicja przeżywały swoje jubileusze oraz zakończenie budowy stacjonarnych Hospicjów. 
 
• 18 maj - Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum Matki Teresy w Zabrzu obchodziło 25 - lecie 
• 24 maj - Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Powiatu Pabianickiego obchodziło 20 – lecie. 
• 12 czerwiec Stowarzyszenie Hospicjum Kutnowskie uroczyście otworzyło budowane przez wiele lat Hospicjum Stacjonarne. 
• 1 lipca - Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach otworzyło budowane od kilku lat Hospicjum Stacjonarne. 

Hospicja zjednoczone w realizacji idei hospicyjnej składają Hospicjantom o Gorących Sercach, ofiarowujących dłonie do opieki nad człowiekiem, będącym u kresu życia,  najgorętsze życzenia Bożego Błogosławieństwa oraz wszelkiej pomyślności. Otwarcie stacjonarnego hospicjum jest zawsze wielkim przeżyciem dla Zespołu, który wypełnił przyjęte przez członków i przyjaciół marzenie o stworzeniu domu dla chorych samotnych, bez rodzin lub potrzebujących profesjonalnej całodobowej opieki medycznej. Życzymy wspaniałych ludzi do realizacji idei hospicyjnej w nowo powstałych siedzibach. 

 
Wielkanoc 2019 PDF Drukuj Email
W okresie Wielkanocy 
Zmartwychwstały Chrystus umacnia w nas prawdę, 
że nie umieramy ale żyjemy 
i wzmacnia nas w spełnianiu hospicyjnego dzieła
i naszą ufność, że zawsze jest z nami w służbie człowiekowi nieuleczalnie choremu, zdążającemu na spotkanie Pana.    

Najlepsze życzenia pełnych pokoju i radości dni w czas świętowania życzy 
Zarząd Forum Hospicjów Polskich 
 
Image 
  
Wielkanoc 2019
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 10 z 58
 
 
© Forum Hospicjów Polskich
31-831 Kraków, ul. Fatimska 17