|
|
|
Działalność Forum Hospicjów Polskich II półrocze 2019 r. |
|
|
|
W ruchu hospicyjnym od 2015 roku toczy się dyskusja dotycząca pytania czy jesteśmy w stanie objąć większość potrzebujących chorych opieką hospicyjną. Jak zwiększyć dostępność do tej opieki. Jakie problemy występują przy jej spełnianiu. W tym roku Zarząd FHP zaprosił członków Forum Hospicjów Polskich na zebranie 21 maja 2019 r. do Warszawy, aby wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia a także z Konsultantem Krajowym i Prezesem PTMP omówić sprawę braku dostępu do opieki hospicyjnej dla wielu chorych, przyczyny braku nowych zespołów hospicyjnych, braku lekarzy i pielęgniarek, ale także ludzi chcących się w pełni angażować w organizacje opieki, zaznaczając że minęły lata kiedy lawinowo powstawały zespoły w całej Polsce.
Na bazie spotkania majowego w Warszawie Walne Zebranie FHP 29 czerwca 2019 r. uznało, że konieczna jest dyskusja i przyjęcie nowych rozwiązań dotyczących kontraktowania opieki hospicyjnej w tym Poradni Medycyny Paliatywnej i nowego określenia punktacji dodatkowej.
Zarząd realizując ustalenia z powyższych zebrań opracuje harmonogram kilku spotkań odbywanych w 2019 i 2020 roku w szerokim gronie przedstawicieli Hospicjów pozarządowych, zespołów paliatywnych publicznych i prywatnych oraz konsultantów medycyny i opieki paliatywnej i duszpasterzy chorych. Dyskusja będzie dotyczyła: definicji OPiH, kontraktowania i finansowania opieki paliatywnej i hospicyjnej, modelu Poradni Medycyny Paliatywnej, działań nad powstawaniem nowych hospicjów i innych problemów realizacji opieki paliatywnej i hospicyjnej. Celem dyskusji jest wypracowanie wniosków i propozycji odnośnie modelu sprawowania opieki paliatywnej hospicyjnej oraz wolontariatu hospicyjnego. |
|
W ostatnich dwóch miesiącach kolejne Hospicja przeżywały swoje jubileusze oraz zakończenie budowy stacjonarnych Hospicjów. • 18 maj - Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum Matki Teresy w Zabrzu obchodziło 25 - lecie • 24 maj - Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Powiatu Pabianickiego obchodziło 20 – lecie. • 12 czerwiec Stowarzyszenie Hospicjum Kutnowskie uroczyście otworzyło budowane przez wiele lat Hospicjum Stacjonarne. • 1 lipca - Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach otworzyło budowane od kilku lat Hospicjum Stacjonarne.
Hospicja zjednoczone w realizacji idei hospicyjnej składają Hospicjantom o Gorących Sercach, ofiarowujących dłonie do opieki nad człowiekiem, będącym u kresu życia, najgorętsze życzenia Bożego Błogosławieństwa oraz wszelkiej pomyślności. Otwarcie stacjonarnego hospicjum jest zawsze wielkim przeżyciem dla Zespołu, który wypełnił przyjęte przez członków i przyjaciół marzenie o stworzeniu domu dla chorych samotnych, bez rodzin lub potrzebujących profesjonalnej całodobowej opieki medycznej. Życzymy wspaniałych ludzi do realizacji idei hospicyjnej w nowo powstałych siedzibach.
|
|
W okresie Wielkanocy Zmartwychwstały Chrystus umacnia w nas prawdę, że nie umieramy ale żyjemy i wzmacnia nas w spełnianiu hospicyjnego dzieła i naszą ufność, że zawsze jest z nami w służbie człowiekowi nieuleczalnie choremu, zdążającemu na spotkanie Pana.
Najlepsze życzenia pełnych pokoju i radości dni w czas świętowania życzy Zarząd Forum Hospicjów Polskich Wielkanoc 2019 |
|
Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej |
|
|
|
13 października 2018 r. Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej
W październiku obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Tematem tegorocznych obchodów jest „Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia”. Celem obchodzonego co roku dnia jest: • podzielenie się naszą wspólną wizją, odnośnie zwiększenia dostępności opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie, • podniesienie świadomości i zrozumienia potrzeb - medycznych, społecznych, praktycznych, duchowych - osób żyjących z chorobą ograniczającą życie i ich rodzin, • zebranie funduszy na wsparcie i rozwój usług opieki hospicyjnej i paliatywnej na całym świecie.
Kluczowym działaniem w tegorocznej kampanii Światowego Hospicjum i Dni Opieki Paliatywnej jest wezwanie rządów do wysłuchania osób potrzebujących opieki paliatywnej lub uzyskania dostępu do opieki paliatywnej oraz do wspierania włączenia podstawowego pakietu opieki paliatywnej we wszystkie krajowe programy zdrowotne.
W tym roku obchodzimy stulecie Dame Cicely Saunders, założycielki Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie i twórczyni nowoczesnego ruchu hospicyjnego. W stworzonym przez nią pierwszym w świecie hospicjum obowiązuje zapisana przez Nią zasada: „Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, nie tylko by pomóc ci spokojnie umrzeć, ale też żyć aż do samej śmierci. Istotą hospicjum jest ŻYCIE, jak wszystko, co ludzie mogą zrobić i czym mogą się dzielić w ostatnim okresie swego życia, które może okazać się najważniejszym okresem.”
Opieka nad terminalnie chorym rozpoczęta po raz pierwszy w Polsce w 1972 roku w Zespole Synodalnym Kościoła Arki Pana w Krakowie Nowej Hucie trwa do dnia dzisiejszego. Grupa parafialna, zawiązana podczas budowy kościoła, w skład której wchodzili także lekarze i pielęgniarki postanowiła bezinteresownie służyć nieuleczalnie chorym na raka w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie, a także podjęła inicjatywę wybudowania domu hospicyjnego. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia nikt nie wyobrażał sobie jak wiele jeszcze można ofiarować odchodzącemu człowiekowi. W 1981 roku parafialny zespół postanowił powołać stowarzyszenie, które zostało zarejestrowane 29 września 1981 roku pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Towarzystwo było pierwszym stowarzyszeniem hospicyjnym w Polsce. Następny Zespół Hospicyjny Hospicjum Pallotinum powstał w Gdańsku w 1983 roku z inicjatywy Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC i prof. Joanny Muszkowskiej – Penson. Kolejne tworzone były przez lekarzy i pielęgniarki oraz osoby innych zawodów w Poznaniu, Warszawie, Radomiu, Szczecinie, Zielonej Górze, Gdyni, Lublinie, Płocku i innych miastach Polski. Wolontaryjny ruch niósł pomoc chorym i ich rodzinom ale również mówił społeczeństwu o sensie hospicyjnej służby, o tym że opieka nad chorym to nie tylko profesjonalna opieka medyczna, ale również opieka duchowa i ofiarowana obecność oraz zapewnienie o towarzyszeniu choremu do końca jego dni. To wsparcie dane rodzinie, która już od momentu nieubłagalnej diagnozy zaczyna przeżywać myśl o rozstaniu nie tylko w czasie choroby bliskiej osoby, ale także w okresie żałoby. Lata 1990 – 1999 cechuje bardzo intensywny rozwój opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce. Liczba podmiotów leczniczych prowadzących opiekę paliatywną i hospicyjną w poszczególnych sektorach
publiczny prywatny pozarządowy suma 1989 r. 1 - 15 16 2000 r. 94 - 80 174 2006 r. 41 30 131 202 2018 r. 90 266 132 488* * jeden podmiot prowadzi kilka zakładów opieki paliatywnej i hospicyjnej w różnych miejscowościach – liczba zespołów realizujących opiekę wynosi ponad 500.
W hospicjach pozarządowych ważną rolę pełni wolontariat, który daje obecność i towarzyszenie. Niesie pomoc człowiekowi ciężko choremu, by mógł godnie żyć do naturalnej śmierci. Wolontariat wspiera również rodziny w trudnym okresie odchodzenia bliskiej im osoby oraz w czasie żałoby. Wolontariusz działa w ramach zespołu opiekującego się chorym. Udział wolontariatu jest istotnym elementem opieki hospicyjno – paliatywnej. Wolontariusz odpowiednio przeszkolony pełni następujące zadania: • udzielanie pomocy przystosowanej do szczególnych potrzeb ciężko chorego oraz towarzyszenie mu podczas choroby do naturalnej śmierci, • udzielanie pomocy rodzinom osób chorych w sprawowaniu opieki podczas choroby, • wspieranie rodzin chorych w okresie osierocenia, • propagowanie idei i metod opieki nad ludźmi ciężko chorymi i osamotnionymi, znajdującymi się w końcowym okresie życia, • budzenie poczucia solidarności wśród społeczeństwa z osobami będącymi u kresu życia i przywracanie kultury obcowania z chorobą i śmiercią, • czestniczenie w innych działalnościach prowadzonych przez hospicjum czy zakład opieki hospicyjno – paliatywnej.
Z badań prowadzonych przez Forum Hospicjów Polskich na podstawie przesłanej przez 81 pozarządowych hospicjów ankiety wolontariat służący chorym jest prowadzony w 59 badanych hospicjach w tym w 32 hospicjach stacjonarnych. Nie prowadzi wolontariatu zajmującego się chorym 22 hospicja. Liczba wolontariuszy służących chorym jest bardzo różna od jednego do stu dwudziestu. W sumie w 2017 służyło w 59 hospicjach 1130 wolontariuszy. Europejskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej (EAPC), Światowy Sojusz Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej (WHPCA) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej (IAHPC) działając wspólnie na rzecz wsparcia, uznania, promocji i rozwoju wolontariatu w opiece paliatywnej i hospicyjnej ogłosiły w 2018 roku „Kartę Madrycką Wolontariatu w Opiece Paliatywnej i Hospicyjnej EAPC” i postanowiły ją wdrożyć (Palliative Medicine in Practice 2018; 12, 2, 129-130).
Celem propagowania karty jest: • Promowanie rozwoju wolontariatu dla pacjentów, ich rodzin oraz całego środowiska opieki paliatywnej i hospicyjnej. • Postrzeganie wolontariatu jako trzeciej formy wsparcia, obok opieki profesjonalnej i sprawowanej przez członków rodziny, przy uwzględnieniu jego szczególnego charakteru, pozycji i wartości. • Promowanie badań naukowych i modeli najlepszych praktyk w zakresie rekrutacji, zarządzania, wspierania, integracji, szkolenia i pozyskiwania wolontariuszy.
Hospicja pozarządowe niosą pomoc wszystkim ludziom, bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną czy materialną. Starają się również przywracać śmierci godność w świadomości społecznej, kształtować właściwą postawę wobec choroby i śmierci wśród rodzin oraz budować relacje międzyludzkie oparte na solidarności i odpowiedzialności za innych, a także propagować bardziej refleksyjne spojrzenie na życie. Nadal jednak są ludzie, którzy nie mogą skorzystać z tej opieki. Leczenie bólu i opieka paliatywna są obecnie dziedziną medycyny wykładaną w uniwersytetach medycznych. Zakłady medycyny paliatywnej prowadzą badania naukowe, a także kształcą lekarzy specjalistów z medycyny paliatywnej i pielęgniarki specjalistki z opieki paliatywnej. Wypełnianie misji hospicyjnej jest możliwe tylko dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli. Bez dodatkowych środków finansowych, bez wolontariuszy wspierających działalność personelu medycznego hospicja nie mogłyby w pełni pomagać chorym i ich rodzinom. Jednakże obecnie rodzą się zagrożenia, że nowe hospicja pozarządowe nie będą powstawały. Są nimi: stała zmiana przepisów, brak personelu medycznego - lekarzy i pielęgniarek -, brak środków finansowych. Idea hospicyjna wszechstronnej troski o chorego może przestać być realizowana.
|
|
SEMINARIUM DLA KOORDYNATORÓW WOLONTARIATU |
|
|
|
Forum Hospicjów Polskich zaprasza wraz z TPCH Hospicjum św.Łazarza do udziału w Seminarium koordynatorów wolontariuszy lub osoby, które są zainteresowane utworzeniem zespołu wolontariuszy w najbliższej przyszłości. Seminarium odbędzie się w dniach 24 – 26 sierpnia 2018 r. w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Liczba uczestników szkolenia jest ograniczona do 35 osób. O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne. Organizatorzy zapewniają wyżywienie, natomiast nie zapewniają i nie finansują zakwaterowania oraz kosztów podróży. Zgłoszenia do 15 sierpnia 2018 roku. Karta zgłoszeń oraz program do pobrania poniżej. Karta zgłoszenia |
|
Mysterium paschale – tajemnica Przejścia, w której jest odwrócony porządek mijania, gdyż przemija się od życia ku śmierci – takie jest doświadczenie i oczywistość taka. Przechodzenie poprzez śmierć ku życiu jest tajemnicą
Karol Wojtyła - Mysterium Paschale
W czas nadziei, którą niesie Wielkanoc Wszystkim Członkom i Przyjaciołom Chorych objętych opieka hospicyjną Życzenia pełnych pokoju i miłości dni świątecznych
składa Zarząd Forum Hospicjów Polskich |
|
ZJAZD POLSKIEGO RUCHU HOSPICYJEGO Kraków 1-3 czerwiec 2018 r.
Komunikat I
Zarząd Forum Hospicjów Polskich zaprasza Wolontariuszy i Pracowników Hospicjów i Ośrodków Opieki Paliatywnej na Ogólnopolski Zjazd Ruchu Hospicyjnego, organizowany w okazji 100 – rocznicy urodzin dr Cicely Saunders. Zapraszamy do Krakowa, w którym dr Saunders była w latach 1978, 2000 i 2001. W 2000 była gościem VI Zjazdu OFRH, który uhonorował dr Saunders członkowstwem honorowym polskiego ruchu hospicyjnego.
Miejscem zjazdu jest Dom Duszpasterski w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Koszt uczestnictwa wynosi 80 zł od osoby. Noclegi w Domu Duszpasterskim na hasło Hospicjum: pokój jednosobowy ze śniadaniem w cenie 180 zł/noc, pokój 2-osobowy ze śniadaniem 250 zł. noc. ZAMÓW JUŻ tel. 12 252 33 00, e-mail:
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Informacje: wolontariat 12 641 46 58 w godz. 9.00 – 14.00
Ramowy program, który może ulec jeszcze niewielkim zmianom:
1 Czerwca 2018 r. PIĄTEK godz. 17.00 Msza Św. Kaplica Klasztorna godz. 18.15 Otwarcie Zjazdu sala konferencyjna Dom Duszpasterski
Konferencja I „Dr Cicely Saunders twórczyni opieki hospicyjnej godz. 18.20 Dame Cicely Saunders – kilka dat z jej życia godz. 18.45 Związki dr Cicely Saunders z Polską i jej wpływ na powstanie polskiego ruchu hospicyjnego godz. 19.30 Dame Cicely Saunders mówi: Gdybym nie była lekarzem, nikt by mnie nie słuchał. Ale gdybym nie zaczynała jako pielęgniarka, nie byłabym tak blisko pacjentów – świadectwa pielęgniarek-lekarek.
SOBOTA 2 czerwca 2018 r. godz. 9.00 – 18.00 sala konferencyjna Dom Duszpasterski godz. 9.00 Konferencja II Walka z bólem W wielu krajach pokutuje jeszcze mit, że morfina skraca życie ciężko chorym. A ona może przedłużyć i poprawić jego jakość (2000 r.). 9.15 - Historia rozwoju leczenia bólu u chorych terminalnie - od Cicely Saunders do chwili obecnej 9.45 - Zobaczyć człowieka: od leczenia do opieki nad człowiekiem umierającym - wyzwanie dla zespołów opieki paliatywnej i hospicyjnej 10.15 –Procedury w opiece hospicyjnej 10.45 – czas wspólnej rozmowy 11.15 - przerwa kawowa
11.30 Konferencja III Wolontariat hospicyjny Opieki potrzebuje nie tylko chory ale krąg bliskich mu osób 12.00 - Wolontariat hospicyjny w służbie chorego i rodziny 12.30 - Współpraca wolontariuszy z pracownikiem hospicyjnym 13.00 - Przyszłość wolontariatu w opiece nad chorym 13.30 – czas wspólnej rozmowy
14.00 - Obiad
15.30 konferencja III Duchowość To najwspanialsza i jednocześnie największa rzecz jaka możemy zaoferować naszym chorym: wiara w zmartwychwstanie. 15.30 - „To nie ty masz działać – to Ja działam” 16.00 – Umieranie – chwila prawdy w całym życiu człowieka, czas ostatecznych decyzji, czas podsumowania dla człowieka odchodzącego „Jestem już za daleko, by chcieć powrócić i przechodzić przez to od nowa”, nadzieja przejścia - 16.30 przerwa kawowa 16.45 - Tworzenie wspólnoty 17.15 – czas wspólnej rozmowy
18.00 Msza Św. w Bazylice Miłosierdzia Bożego
NIEDZIELA 3 czerwca 2018 godz. 9.30 Walne zebranie FHP godz. 11.00 Stan opieki hospicyjnej w Polsce godz. 11.45 przejście kładką do Sanktuarium św. Jana Pawła II godz. 12.30 Msza Św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II Błogosławieństwo i pożegnanie.
Tworząc pierwsze w świecie Hospicjum dr Cicely Saunders: - Wiedziała, że szpitale ogólne nie zapewniają wystarczającej opieki cierpiącym, zmartwionym, samotnym i wystraszonym pacjentom.
- Była w nieustannej gotowości do niesienia pomocy chorym.
- Poznała problem braku odpowiedniego miejsca, w którym ukojenie mogły znaleźć osoby przewlekle chore i wymagające specjalnej opieki.
- Twierdziła, że na końcowym etapie życia pacjent może osiągnąć o wiele więcej niż kiedykolwiek wcześniej, czyniąc z niego okres pojednań i spełnienia. Dzięki swojemu współuczestnictwu rodzina pacjenta znajdzie pociechę i będzie jej łatwiej wrócić do normalnego życia.
- Mówiła, że „werset Psalmu 37 < Powierz Panu dwoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał > był niczym klepnięcie w ramię. „Powiedziano mi, że musze się wziąć do roboty. Nie mogłam zignorować tego wezwania ani postąpić mu na przekór”.
- Marzyła o zapewnieniu pacjentom i personelowi uczucia przynależności i stałości, które w jakimś stopniu pozwolą im zaznać bezpieczeństwa.
- Niewzruszenie twierdziła, że konieczne jest zbudowanie nowej placówki przeznaczonej do prowadzenia działalności hospicyjnej. Nalegała, aby placówka powstała w mieście, w miejscu, do którego łatwo dojechać ze szpitali uniwersyteckich, w miejscu, gdzie na każdym końcu ulicy znajdują się przystanki i gdzie regularnie kursują autobusy. Takich udogodnień, a nie zielonych pól, potrzebują pacjenci.
- Tworząc projekt budynku, pomyślała także o kaplicy, która miała być na tyle przestronna, aby pomieściły się w niej łóżka szpitalne, wózki inwalidzkie, a także ławy dla około stu pięćdziesięciu osób.
- Pisała „Musimy pojąć znaczenie ciężkiej choroby i rozstania. Musimy sami nauczyć się spokoju, by móc podarować pacjentom spokój i bezpieczeństwo. Dzięki temu odnajdą prawdziwe bezpieczeństwo w Bogu”.
- Twierdziła, że hospicjum to przede wszystkim ludzie. Pisała „Ci, którzy umierają, potrzebują ratunku, braterstwa i uwagi wspólnoty. Ona nieco zmniejsza ich zmartwienia i strach, pozwala im spokojnie pożegnać się z tym światem. Wspólnota potrzebuje umierających, gdyż oni zwracają jej uwagę ku wieczności, uczą słuchać i dawać”.
Słowa Dame Cicely Saunders
Refleksja „Wszyscy mówią, że chcieliby umrzeć nagle, ja jednak wolałabym umrzeć na raka, bo wtedy miałabym czas na przeprosiny, podziękowania i pożegnania.”
Zasada obowiązująca w Hospicjum św. Krzysztofa „Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, nie tylko by pomóc ci spokojnie umrzeć, ale też żyć aż do samej śmierci. Istotą hospicjum jest ŻYCIE, jak wszystko, co ludzie mogą zrobić i czym mogą się dzielić w ostatnim okresie swego życia, które może okazać się najważniejszym okresem.”
Nowe hospicja „Nie powinno się tworzyć czy zalecać jakiegoś jednego modelu organizacyjnego, wszędzie hospicja muszą się rodzić z miejscowej gleby, z tych ludzi, którzy je tworzą, z ich kultury, z ich doświadczeń, z tej medycyny, jaka jest na miejscu. Mówiąc o twórcach hospicjów trzeba mieć na myśli także pacjentów, bo oni również kształtują ich atmosferę i tradycje”
Koszty opieki hospicyjnej „Społeczeństwo, którego nie stać na opiekę nad umierającymi, daje świadectwo tego, jak nisko ceni sobie ludzkie życie” |
|
Nikt nie idzie sam do nieba Św. Brat Albert
 Ludziom Dobrym jak chleb Duszpasterzom, Członkom, Wolontariuszom i Pracownikom Dzieła Hospicyjnego w Polsce Najpiękniejsze świąteczne życzenia Wszelkich Łask i Mocy od Pana zdrowia, siły, miłości bliźnich i niezachwianej nadziei, że nadal będą przyjaciele albertyńskiej idei, którzy wpisują się w zakon ludzi dobrej woli służący Tym, którzy odchodzą przed nami. rodzinnych, pełnych pokoju Świąt Bożego Narodzenia
składa
Ksiądz Kapelan i Zarząd Forum Hospicjów Polskich
Boże Narodzenie 2017 |
|
Z A P R O S Z E N I E
Ks. Władysław Duda wraz z Zarządem Forum Hospicjów Polskich serdecznie zaprasza na tradycyjne Spotkanie Opłatkowe Hospicjów. Spotkanie odbędzie się 16 grudnia 2017 r. w Parafii św. Zygmunta w Warszawie, pl. Konfederacji 55 Warszawie. Spotkanie odbywa się w roku 30 - lecia działalności warszawskiego ruchu hospicyjnego, który w 1987 roku rozpoczęła Pani Katarzyna Dembińska. PROGRAM
godz. 11.00 - Msza Św. sprawowana przez Metropolitę Warszawskiego Jego Eminencję Ks. Kardynała Kazimierza Nycza w Kościele św. Zygmunta godz. 12.00 - Z historii warszawskiego ruchu hospicyjnego - opowiadają Warszawskie Hospicjum Społeczne, Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowe Księży Marianów. godz. 13.00 - Składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. godz. 13.30 - Posiłek godz. 15.00 - Zakończenie godz. 15.05 - Spotkanie Księży Kapelanów Hospicjów Polskich. Gorąco zapraszamy Wolontariuszy i Pracowników na Opłatkowe Spotkanie, na którym będziemy mogli złożyć życzenia warszawskim Hospicjom z okazji 30 lat istnienia hospicyjnej opieki w Warszawie, cieszyć się wspólnie spełnianym dziełem i otrzymać Błogosławieństwo na Nowy Rok 2018. Po Spotkaniu Opłatkowym odbędzie się zebranie Księży i Ojców Kapelanów, na którym zostaną omówione między innymi sprawy związane z opieka duchową dla chorych objętych opieką w każdym z trzech sektorów tj. publicznym, prywatnym i pozarządowym. Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o potwierdzenie udziału mailowo:
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
lub
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Do zobaczenia w Warszawie Z pozdrowieniami Ks. Kapelan i Zarząd FHP P.S. Będziemy wdzięczni za przekazanie Ks. Kapelanowi załączonego zaproszenia na Spotkanie Kapelanów |
|
Najistotniejsza jest obecność żywej osoby, czuwającej z chorym w jego ostatnich godzinach życia, które mogą okazać się czasem i tygodniami. Pobyt w Hospicjum będzie wielką szkołą dla życia tych, którzy zechcą czuwać z chorymi – Prof. med. Julian Blicharski 1977 r.
KOMUNIKAT
Ogólnopolska Konferencja Patriota, Społecznik, Artysta Święty Brat Albert Chmielowski Patron roku 2017
5 października 2017 r. Sala Kolumnowa Sejmu RP w Warszawie przy ul. Wiejskiej. Początek konferencji godz. 15.00.
W związku z określonymi procedurami wstępu na teren Sejmu R.P. została sporządzona imienna lista uczestników konferencji, która w piątek 29 września zostanie przekazana do Sejmu. Organizatorzy proszą osoby biorące udział w konferencji o przybycie do Sejmu o godz. 14.30. Każdy z uczestników konferencji winien posiadać dowód osobisty.
Zgłoszenia przedstawicieli Hospicjów zostały w poniedziałek 25 września telefoniczne potwierdzone przez Ks. Władysława Dudę, który zadzwonił osobiście do każdego z Hospicjów, które zgłosiły swój udział. Zapytania w sprawie listy uczestników i potwierdzeń prosimy kierować mailem:
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Udział w konferencji zgłosiło ponad 110 przedstawicieli Hospicjum i Zespołów Opieki Paliatywnej.
Konferencję honorowym patronatem objęli Pan Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP i Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz Ordynariusz Archidiecezji Warszawskiej. Wykłady o św. Bracie Albercie wygłoszą: JE Ks. Biskup Grzegorz Ryś, JE ks. Biskup Michał Janocha oraz Pan dr Krzysztof Jabłonka.
Konferencja wpisuje się w obchody Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Powszechna Opieka Zdrowotna i Paliatywna - nie zostawiajmy cierpiących w osamotnieniu”. Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej to czas wspólnych działań, poświęcony świętowaniu i wspieraniu hospicjów oraz opieki paliatywnej na całym świecie. Obecnie na świecie 18 milionów ludzi umiera w bólu i z nieuśmierzonymi innymi objawami.
|
|
| «« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 nast. » koniec »»
| Pozycje :: 11 - 20 z 61 |
|
|
|