Menu witryny
Start
Aktualności
O nas
Szkolenia
Formacja
Hospicja
Wolontariat
Historia
Listy hospicyjne
 
Hospicyjne jubileusze PDF Drukuj Email
Plurimos Annos Plurimos 
Plurimos Annos Plurimos
Annos, Annos, Plurimos 


Rok 2017 jest szczególnym rokiem, gdyż wiele z Hospicjów obchodzi w tym roku swoje trzydziestolecie, dwudziestopięciolecie, dwudziestolecie, piętnastolecie, dziesięciolecie i pięciolecie. Wszystkie Hospicja, które powstały do 1992 roku były oparte na wolontariacie. Wiele później powstających też rozpoczynało swoje działanie od bezinteresownej służby. 

Czas jubileuszy jest czasem radości, że nadal trwamy i służymy chorym, którzy tak bardzo potrzebują naszej pomocy. W toku Wolontariatu Hospicyjnego podzielmy się wspomnieniami z początków powstania naszego Hospicjum. Zarząd Forum Hospicjów Polskich zaprasza do przesyłania relacji jak tworzył się zespół hospicyjny. Przesłane informacje będziemy zamieszczali na stronie internetowej Forum Hospicjów Polskich. Zapiszmy historię ruchu hospicyjnego składającą się z historii tworzenia poszczególnych hospicjów.
Adres do przesłania e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć  
 
Opieka hospicyjna powstała w Polsce w latach osiemdziesiątych i była dziełem ludzi skupionych przy parafiach. Znając los tych, którzy cierpieli na bardzo trudny wtedy do uśmierzenia ból nowotworowy, lekarze, pielęgniarki, kapłani i osoby nie związane zawodowo ze służba zdrowia tworzyli w poszczególnych miastach Hospicja Domowe, czyli zespoły ludzi, zjednoczonych ideą służenia cierpiącemu człowiekowi. Pierwsze Hospicja Domowe powstały w Krakowie (1982), Gdańsku (1983), Poznaniu (1986).

 Następne, które zostały powołane trzydzieści lat temu,  w 1987 roku, to Hospicja:
•Hospicjum Płockie pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej styczeń 1987. Wśród założycieli dr Grażyna Przybylska-Wendt 
•Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku – 21 maja 1987 r. zebranie założycielskie. Uczestniczą w nim między innymi: dr Tadeusz Borowski – Beszta, dr Helena Kopystecka, Zuzanna Pasławska – prawnik, 
•Warszawskie Hospicjum Społeczne – kwiecień 1987, wśród założycieli Katarzyna Dembińska   
•Hospicjum w Katowicach – Październik 1987 Spotkanie z Ks. E.Dutkiewiczem SAC, założyciele Maria Gross, ks. Stanisław Puchała  
•Hospicjum w Elblągu - 18.10.1987 r. spotkanie inaugurujące odbywa się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Elblągu. Uczestnikami spotkania byli: ks. Eugeniusz Dutkiewicz - Pallotyn z Hospicjum Gdańskiego, prof. dr med. Joanna Penson z Akademii Medycznej w Gdańsku, lekarze, pielęgniarki, farmaceuci z Elbląga w tym lekarze: Aleksandra Gabrysiak, Wiesława Pokropska
•Hospicjum św. Urszuli Ledóchowskiej w Toruniu,   
•Hospicjum w Szczecinie – założyciel Ks. Marek Kujawski SAC
•Hospicjum św. Weroniki w Wrocławiu powstało w listopadzie 1987 roku. Wśród założycieli dr Anna Orońska i dr Jerzy Szkarłat.

Hospicja, które powstały 25 lat temu w 1992 roku:
•Hospicjum św. Kamila w Bielsku Białej: dr Anna Byrczek
•Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pw.Świetego Ducha: mgr Teresa Steckiewicz
•Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej: mgr Anna Kartacz

Hospicja, które powstały 20 lat temu w 1997 roku:
•Hospicjum Homo - Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie: Helena Pulchny 
•Hospicjum Domowe im. św. Wojciecha w Mrągowie
•Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich górach: śp. Eleonora Grajczyk

Hospicja, które powstały 5 lat temu w 2012 roku:
Hospicjum pw. Proroka Eliasza w Nowej Woli fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne: dr Paweł Grabowski


W latach osiemdziesiątych jedna z założycieli krakowskiego hospicjum dr hab. Krystyna Smolak pisała „Wydaje się, że tak pojęty ruch hospicyjny jest jednym z znaków czasu. Bowiem głoszone przez nas wartości stanowią przeciwwagę dla zagrożeń współczesnego świata, którym są między innymi: egoizm, brak szacunku dla życia, pogarda dla słabości, przesadny kult zdrowia i sukcesu. Jest też ruch hospicyjny sprzeciwem wobec eutanazji. …W dziełach opieki nad chorym liczy się nie tylko inicjatywa założycieli, nie tylko ofiarność społeczeństwa, które często skłonne wspierać je materialnie – choć to wszystko jest bardzo ważne – ale przede wszystkim liczy się człowiek. Liczą się ludzie, którzy zechcą poświęcić to co jest obecnie może najcenniejsze: swój czas, trochę swojego czasu. Oto jest najtrudniej.

 
Żal PDF Drukuj Email
Nie jesteśmy sami - otacza nas wielka wspólnota ludzi wierzących w Boga.
Modlimy się za nich, a oni modlą się za nas.
Jan Twardowski “Kilka myśli o cierpieniu, przemijaniu i odejściu”


W sobotę 20 maja odeszła do Pana Mama Ks. Marka Kujawskiego SAC. twórcy Hospicjum Królowej Apostołów w Szczecinie i w Radomiu, organizatora Kręgu Hospicjantów Polskich oraz organizatora corocznych konferencji o tematyce dotyczącej wolontariatu hospicyjnego w Wyższej Szkole Biznesu im. Bp Jana Chrapka w Radomiu. Ks. Marek napisał do Ludzi Hospicjum:

„Dziś o 4 rano cichutko, bezszelestnie moja MAMA przeszła do domu Ojca, aby szybko znalazła przygotowane przez Pana Jezusa miejsce, potrzebne jest wsparcie. Proszę zatem o modlitwę naszych Przyjaciół Hospicjantów.
Z całego serca DZIĘKUJĘ.
Ks.Marek

Pogrzeb Marianny Kujawskiej Parafia NMP Królowej Polski Napiwoda  k.Nidzicy 26 maja o godz. 12.00. Napiwoda – miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Nidzica.

Forum Hospicjów Polskich składa serdeczne wyrazy współczucia. Odejście Matki jest zawsze bolesne, powodujące w nas poczucie że jesteśmy sierotami. Otaczamy Ks. Marka modlitwą. Księże Marku jesteśmy z Tobą w tych bolesnych chwilach.

Zarząd FHP
 
List Księdza Władysława Dudy PDF Drukuj Email
Warszawa, Wielkanoc 2017 r.

Drogie Siostry i Drodzy Bracia.


Święta Wielkanocne w tym roku, którego patronem jest Święty Brat Albert, inspirują nas do szczególnej refleksji i modlitwy.
Dla Adama Chmielowskiego – wspaniale zapowiadającego się artysty malarza, człowiek  staje się nie tylko przedmiotem twórczości artystycznej ale przede wszystkim kimś, komu warto otworzyć swoje serce.
Życzę nam wszystkim, aby tajemnice Krzyża, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana, do których świętowania się zbliżamy, ukazały  nam tę prawdę, która spowodowała przemianę  w życiu Adama Chmielowskiego, że Bóg otworzył swoje serce człowiekowi aż do oddania swojego życia za jego zbawienie.
Życzę aby ta prawda również nas nieustannie przemieniała i otwierała nasze serca  dla drugiego człowieka.
Przy  okazji  zapraszam  na  kolejną Konferencję – Duchowość Hospicyjna, która odbędzie się 6-7 października, w Warszawie w Lasku bielańskim.
Tym razem  poprzedzi ją Ogólnopolska Konferencja  poświęcona Św. Bratu Albertowi  w  Sali Kolumnowej  Sejmu RP.  
Konferencja  ta  jest organizowana z myślą o środowisku hospicyjnym, dlatego zapraszam  na nią wszystkich Was Drogie Siostry i Drodzy Bracia.
Św. Brat Albert i jego charyzmat  jest bliski  nam a nasza obecność w Sejmie RP  może być okazją do zwrócenia uwagi na hospicja.
Bardzo się cieszę, że w konferencji  poświęconej  duchowości hospicyjnej, udział swój obiecał  Ks.Profesor Wacław  Hryniewicz. Od  dawna moim wielkim pragnieniem było zaprosić Ks.Profesora na spotkanie hospicyjne ale zawsze stały na przeszkodzie problemy zdrowotne.
Dołączam programy obu Konferencji, które potraktujmy jak jedną, tyle że rozpoczynającą się w Sejmie RP. Oczywiście są to programy ramowe, które mogą ulec niewielkim zmianom.
Jeszcze raz życzę nam wszystkim abyśmy pozwolili oświetlić, Światłem Miłości Zmartwychwstałego Pana, zakamarki  serc budzące lęki.
                                                                                                       ks. Władysław Duda

 
Wielkanoc 2017 PDF Drukuj Email

Najserdeczniejsze Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych
pełnych pokoju, radości i nadziei
na wspólne przezwyciężanie wszelkich hospicyjnych trosk
i trwania w pełnym zaufaniu Panu
w realizacji służby dla tych, co odchodzą przed nami

składa

Zarząd
Forum Hospicjów Polskich

Wielkanoc 2017

 
Ważne daty i spotkania PDF Drukuj Email
Walne zebranie FHP

3 czerwca 2017 Kraków
godz. 10.30 Walne Zebranie
godz. 12.00 Msza Św.
godz. 13.00 Posiłek i dyskusja nad problemami hospicyjnymi
oraz przedstawienie programu roku wolontariusza hospicyjnego

Spotkanie prezesów Hospicjów

1 lipiec 2017 r. - Spotkanie prezesów i przewodniczących Hospicjów w dniach zjazdu Hospicjów Pól Nadziei. W programie dyskusja nad obowiązującymi aktami prawnymi.

Zarząd FHP zaprasza na konferencje i spotkania:

Warszawa 5 – 7 październik 2017 - Konferencja „DUCHOWOŚĆ HOSPICYJNA” II - w Roku św. Brata Alberta Dom Pielgrzyma ul. Dewajtis w Warszawie

Konferencja Wolontariat Hospicyjny
15 - 16 grudnia 2017 Kraków - Konferencja Wolontariat Hospicyjny Kraków Hospicjum im. św. Łazarza

 
Zaproszenie PDF Drukuj Email
„ IDŹCIE i GŁOŚCIE ”  co to znaczy dla Ludzi Hospicjum ?

Ks. Marek Kujawski SAC Koordynator Formacyjnego Kręgu Hospicjantów Polskich  zaprasza na kolejne 22 spotkanie w DOMU MATKI do Częstochowy w dniach 17 – 19 marca 2017 r. Zaproszenie kierowane jest do hospicjantów, czcigodnych duszpasterzy i kapelanów hospicyjnych oraz kandydatów do hospicyjnego wolontariatu i przyjaciół ruchu hospicyjnego.

Konferencje „ IDŹCIE i GŁOŚCIE ”  co to znaczy dla Ludzi Hospicjum ? będzie głosił ks. Przemysław Budziński SAC.

W trakcie spotkania, którego program i informacje są załączone do listu będzie okazja także do wzmocnienia naszych więzów z Synem Bożym Jezusem Eucharystycznym i Maryją naszą Matką oraz między sobą. Jak zwykle będzie czas na dzielenie się hospicyjnymi doświadczeniami w posłudze Chorym, ich Rodzinom i Osieroconym. Uczestnicy zasiądą również w Kręgu wraz ze specjalnym GOŚCIEM ks. Ryszardem Mikołajczakiem z Poznania – najdłużej posługującym duszpasterzem hospicyjnym w Polsce.

Krąg hospicyjny trwa już od wielu lat. Powstał z inicjatywy Ks. Marka Kujawskiego założyciela Hospicjum im. Jana Ewangelisty w Szczecinie oraz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, który od wielu lat również redaguje i wydaje pismo hospicyjne „Gościna w sercu”, w którym można zamieścić informację o swoim hospicjów, opisać podjętą ciekawą inicjatywę czy podzielić się swoją posługą hospicyjną.
 
Skarżymy się na brak czasu na spotkanie z Bogiem, zabieganie i trudności w spełnianiu opieki hospicyjnej a Krąg Hospicyjny w Częstochowie daje nam możliwość oderwania się od życia w ciągłym stresie i spędzenie dwóch dni w wyciszeniu i modlitwie. Jest też okazją do poznania ludzi hospicjum, którzy starają się docierać do źródła powstania samarytańskiej pomocy i nieść ideę hospicyjną przekazaną przez założycieli ruchu hospicyjnej w Polsce.
       
Miejsce spotkania:  Częstochowa, ul. Św. Barbary 43- dom SS. Miłosierdzia.
Czas zgłoszeń uczestnictwa do dnia 16 marca 2017r.
Kontakt : Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub tel. 48.366.81.44 ; 667980213; 605980214
 

SPOTKAJMY SIĘ W CZĘSTOCHOWIE !
Jolanta Stokłosa
 
 
Aktualności PDF Drukuj Email

18 grudnia 2016 r. w domu – Hospicjum św. Łazarza w Krakowie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej dr med. Aleksandra Ciałkowska Rysz, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej mgr Anna Kaptacz, Konsultant Wojewódzki  Medycyny Paliatywnej Województwa Dolnośląskiego dr med. Anna Orońska, Konsultant Wojewódzki Medycyny Paliatywnej Województwa Łódzkiego dr Iwona Sitarska, Konsultant Wojewódzki Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej mgr Anna Białoń Janusz, Duszpasterz Forum Hospicjów Polskich ks.Władysław Duda. Zebrani dyskutowali następujące problemy: 

•opieka parafialna Hanny Chrzanowskiej czy jest możliwa dzisiaj ?     

•informacja z Forum Opieki Paliatywnej  

•organizacja opieki hospicyjnej w 2017 roku (informacje z listopadowego Forum Medycyny Paliatywnej, 

•sprawa różnych wycen świadczeń z opieki hospicyjnej 

•projekt płacy minimalnej w zawodach medycznych, 

•stan hospicjów w 2016 roku,

•projekt programu działania, w tym szkoleń organizowanych w 2017 roku przez Forum Hospicjów Polskich

 

 

 
OPŁATEK RUCHU HOSPICYJNEGO PDF Drukuj Email
W dniach 17 i 18 grudnia Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” obchodzi jubileusz 35 – lecia działalności oraz 20 – letnią rocznicę poświęcenia domu przez Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego. W niedzielę 18 grudnia w ramach spotkania jubileuszowego odbędzie się Ogólnopolski Opłatek Hospicyjny. Zarząd Towarzystwa wraz z Kapelanem Forum Hospicjów Polskich Ks. Władysławem Dudą zaprasza Członków Zarządów, Wolontariuszy i Pracowników Hospicjów służących chorym na uroczystości do Krakowa.
Jubileusz 35-lecia TPCH Hospicjum im. św. Łazarza.
Patronat honorowy Ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

PROGRAM

Sobota, 17 grudnia 2016 r.

10.00 Msza Św. przy grobie Hanny Chrzanowskiej Kościół św. Mikołaja, ul. Kopernika 9
Sympozjum „Hospicjum: Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłość” Aula Akademii Ignatianum, ul. Kopernika 26
11.15 Kawa
11.25 Przywitanie
Sesja I. Opieka hospicyjna
11.30 Sprawiedliwość w kontekście etyki medycznej - dr Jarosław  Kucharski
12.00 Kroki milowe w medycynie paliatywnej - subiektywny przegląd ostatniego 20-lecia - dr Tomasz Grądalski
12.30 Troska o chorego wyzwaniem pielęgniarstwa XXI wieku - mgr Anna Białoń
13.00 Dyskusja
13.20 Posiłek
Sesja II. Duch Hospicjum
13.50 Dom hospicyjny - dom służby - Ks. Adam Trzaska
14.20 Hospicyjna przypowieść o Dobrym Samarytaninie
14.30 Współcześni Samarytanie - Model wolontariatu opiekującego się chorym w Hospicjum św. Łazarza - mgr Bożena Wąż
15.00 Zakończenie

Wieczór w Krakowie Aula św. Jakuba Strzemię Klasztor Ojców Franciszkanów, Plac Wszystkich Św. 5  (ul. Franciszkańska)
16.30 Koncert Lidii Jazgar z Zespołem Galicja
17.30 Wystąpienia Gości
17.40 Posiłek ze wspomnieniami


Niedziela, 18 grudnia 2016 r.

20-lecie poświęcenia Domu Hospicjum św. Łazarza, ul. Fatimska 17

9.00 Śniadanie hospicyjne z dyskusją na temat kondycji ruchu hospicyjnego w Polsce
- Opieka parafialna wg. koncepcji Hanny Chrzanowskiej, czy jest możliwa dzisiaj?    
- Informacje z Konferencji Forum Opieki Paliatywnej 
- Podsumowanie ankiet informujących o stanie pozarządowych hospicjów w Polsce w 2016 roku        

Opłatek Hospicyjny

11.00 Msza Św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego JE Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza 
12.15 Odsłonięcie pamiątkowej tabliczki mówiącej o poświęceniu domu, którego dokonał 14 grudnia 1996 r. 
          JE Ks. Kardynał Franciszek Macharski
12.30 Film o historii Hospicjum św. Łazarza
12.55 Zapalenie światełek na choince w hospicyjnym ogrodzie, życzenia i wspólny śpiew
13.10 Ogólnopolski Opłatek Hospicyjny. Ogłoszenie Roku 2017 – Rokiem Wolontariatu Hospicyjnego
13.30 Wspólne rodaków rozmowy i posiłek na drogę

Uczestnictwo w jubileuszu jest bezpłatne. Noclegi i koszty podróży we własnym zakresie uczestników. 
 
X OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA WOLONTARIATU HOSPICYJNEGO WOLONTARIUSZ HOSPICYJNY ŚWIADKIEM BOŻEGO MIŁOS PDF Drukuj Email
TERMIN KONFERENCJI: 07.10 – 09.10.2016 r.

MIEJSCE -Wyższa Szkoła Biznesu im. Bp Jana Chrapka, Radom, ul. Kolejowa 22

ZGŁOSZENIA do 25.09.2016 r.  na adres: Hospicjum Królowej Apostołów  ul. Wiejska 2, 26-600 Radom lub Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć    tel./fax.48 366 81 44  Zakwaterowanie, wyżywienie, materiały konferencyjne –DOBROWOLNA OFIARA  Program   - /od 20.09.2016 /na stronie:  www.hospicjum.radom.pl
 
KONFERENCJA - DUCHOWOŚC HOSPICYJNA PDF Drukuj Email

MIEJSCE KONFERENCJI : Warszawa, Ośrodek Konferencyjny Archidiecezji Warszawskiej przy Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lasku Bielańskim, ul. Dewajtis 3

TERMIN KONFERENCJI : 30.09.- 02.10.2016 r. Opłata konferencyjna: Udział w Konferencji jest bezpłatny Zakwaterowanie i wyżywienie - w pokojach 2-osobowych z łazienkami (dwa noclegi) oraz wyżywienie wynosi 180,00 zł/osobę.

ZGŁOSZENIA udziału w konferencji należy kierować na adres: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , ewentualnie telefonicznie  do  sekretariatu  Archidiecezjalnego  Zespołu  Domowej  Opieki  Paliatywnej w Warszawie, tel.: 22 663 99 40, do dnia 15.09.2016 r.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 11 - 20 z 49
 
 
© Forum Hospicjów Polskich
31-831 Kraków, ul. Fatimska 17