|
|
|
Z A P R O S Z E N I E
Ks. Władysław Duda wraz z Zarządem Forum Hospicjów Polskich serdecznie zaprasza na tradycyjne Spotkanie Opłatkowe Hospicjów. Spotkanie odbędzie się 16 grudnia 2017 r. w Parafii św. Zygmunta w Warszawie, pl. Konfederacji 55 Warszawie. Spotkanie odbywa się w roku 30 - lecia działalności warszawskiego ruchu hospicyjnego, który w 1987 roku rozpoczęła Pani Katarzyna Dembińska. PROGRAM
godz. 11.00 - Msza Św. sprawowana przez Metropolitę Warszawskiego Jego Eminencję Ks. Kardynała Kazimierza Nycza w Kościele św. Zygmunta godz. 12.00 - Z historii warszawskiego ruchu hospicyjnego - opowiadają Warszawskie Hospicjum Społeczne, Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowe Księży Marianów. godz. 13.00 - Składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. godz. 13.30 - Posiłek godz. 15.00 - Zakończenie godz. 15.05 - Spotkanie Księży Kapelanów Hospicjów Polskich. Gorąco zapraszamy Wolontariuszy i Pracowników na Opłatkowe Spotkanie, na którym będziemy mogli złożyć życzenia warszawskim Hospicjom z okazji 30 lat istnienia hospicyjnej opieki w Warszawie, cieszyć się wspólnie spełnianym dziełem i otrzymać Błogosławieństwo na Nowy Rok 2018. Po Spotkaniu Opłatkowym odbędzie się zebranie Księży i Ojców Kapelanów, na którym zostaną omówione między innymi sprawy związane z opieka duchową dla chorych objętych opieką w każdym z trzech sektorów tj. publicznym, prywatnym i pozarządowym. Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o potwierdzenie udziału mailowo:
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
lub
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Do zobaczenia w Warszawie Z pozdrowieniami Ks. Kapelan i Zarząd FHP P.S. Będziemy wdzięczni za przekazanie Ks. Kapelanowi załączonego zaproszenia na Spotkanie Kapelanów |
|
Najistotniejsza jest obecność żywej osoby, czuwającej z chorym w jego ostatnich godzinach życia, które mogą okazać się czasem i tygodniami. Pobyt w Hospicjum będzie wielką szkołą dla życia tych, którzy zechcą czuwać z chorymi – Prof. med. Julian Blicharski 1977 r.
KOMUNIKAT
Ogólnopolska Konferencja Patriota, Społecznik, Artysta Święty Brat Albert Chmielowski Patron roku 2017
5 października 2017 r. Sala Kolumnowa Sejmu RP w Warszawie przy ul. Wiejskiej. Początek konferencji godz. 15.00.
W związku z określonymi procedurami wstępu na teren Sejmu R.P. została sporządzona imienna lista uczestników konferencji, która w piątek 29 września zostanie przekazana do Sejmu. Organizatorzy proszą osoby biorące udział w konferencji o przybycie do Sejmu o godz. 14.30. Każdy z uczestników konferencji winien posiadać dowód osobisty.
Zgłoszenia przedstawicieli Hospicjów zostały w poniedziałek 25 września telefoniczne potwierdzone przez Ks. Władysława Dudę, który zadzwonił osobiście do każdego z Hospicjów, które zgłosiły swój udział. Zapytania w sprawie listy uczestników i potwierdzeń prosimy kierować mailem:
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Udział w konferencji zgłosiło ponad 110 przedstawicieli Hospicjum i Zespołów Opieki Paliatywnej.
Konferencję honorowym patronatem objęli Pan Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP i Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz Ordynariusz Archidiecezji Warszawskiej. Wykłady o św. Bracie Albercie wygłoszą: JE Ks. Biskup Grzegorz Ryś, JE ks. Biskup Michał Janocha oraz Pan dr Krzysztof Jabłonka.
Konferencja wpisuje się w obchody Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Powszechna Opieka Zdrowotna i Paliatywna - nie zostawiajmy cierpiących w osamotnieniu”. Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej to czas wspólnych działań, poświęcony świętowaniu i wspieraniu hospicjów oraz opieki paliatywnej na całym świecie. Obecnie na świecie 18 milionów ludzi umiera w bólu i z nieuśmierzonymi innymi objawami.
|
|
Czcigodni Księża, Szanowni Państwo, Członkowie Zarządów, Wolontariusze i Pracownicy Zespołów Hospicyjnych i Paliatywnych
Kapelan Ks. Władysław Duda i Zarząd Forum Hospicjów Polskich mają zaszczyt zaprosić Członków, Pracowników i Wolontariuszy Hospicjów i Zespołów Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej na Ogólnopolską Konferencję „PATRIOTA, SPOŁECZNIK, ARTYSTA – ŚWIĘTY BRAT ALBERT CHMIELOWSKI PATRON ROKU 2017”. Konferencja odbędzie się dnia 5 października 2017 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie przy ul. Wiejskiej. Początek konferencji godz. 15.00. W związku z określonymi procedurami wstępu na teren Sejmu R.P. prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 15 września 2017 r. telefonicznie 22 663-55-93, e-mailem:
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Można też przesłać wypełnione zgłoszenie faxem numer: 22 663-99-40 lub pocztą na adres: Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej, pl. Konfederacji 55, 01-834 Warszawa.
Konferencję honorowym patronatem objęli Pan Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP i Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz Ordynariusz Archidiecezji Warszawskiej. Wykłady o św. Bracie Albercie wygłoszą: JE Ks. Biskup Grzegorz Ryś, JE ks. Biskup Michał Janocha oraz Pan dr Krzysztof Jabłonka. Konferencja wpisuje się w obchody Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Powszechna Opieka Zdrowotna i Paliatywna - nie zostawiajmy cierpiących w tyle”. Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej to czas wspólnych działań, poświęcony świętowaniu i wspieraniu hospicjów oraz opieki paliatywnej na całym świecie. Obecnie na świecie 18 milionów ludzi umiera w bólu i z nieuśmierzonymi innymi objawami. W Polsce liczba zgonów z powodu chorób przewlekłych wynosi około 320 tys., a na choroby nowotworowe umiera rocznie około 80 tys. Z chorych, którzy wymagają opieki paliatywnej tylko 60 procent jest nią objętych. Z okazji konferencji Zarząd Forum przygotowuje dla wszystkich posłów informację o stanie opieki paliatywnej i hospicyjnej, w tym o działalności hospicjów pozarządowych.
Konferencja w Sejmie rozpoczyna trzydniowe spotkanie ruchu hospicyjnego. W piątek i sobotę 6 i 7 października odbywa się Konferencja DUCHOWOŚĆ HOSPICYJNA organizowana przez Kapelana Forum Hospicjów Polskich Władysława Dudę. Więcej informacji o konferencji wraz z jej programem znajduje się w załączonym materiale.
Zapraszamy przedstawicieli Hospicjów i Zespołów Paliatywnych na wspólne spotkanie z św. Bratem Albertem oraz na konferencję o duchowości hospicyjnej. Prof. med. Julian Blicharski, który był jednym z założycieli krakowskiego Hospicjum, na spotkaniu dotyczącym budowy domu w 1977 roku postulował o powrót do idei albertyńskich. Mówił, że hospicjum powinno stać się „przytuliskiem ostatecznym dla ludzi dna człowieczeństwa”, dla ludzi absolutnie samotnych, dla ludzi, nad którymi zawisła pogarda społeczeństwa. Ludzi tych należy szukać, wyławiać. Hospicjum jako azyl ma więc być urządzone z maksymalną prostotą. … Najistotniejsza jest obecność żywej osoby, czuwającej z chorym w jego ostatnich godzinach życia, które mogą okazać się czasem i tygodniami. Pobyt w Hospicjum będzie wielką szkołą dla życia tych, którzy zechcą czuwać z chorymi. Cała połeczność Hospicjum powinna tworzyć dobrowolną wspólnotę i struktura organizacyjna budynku powinna służyć temu celowi.”
W zakładce „szkolenia” programy konferencji oraz informacje zgłoszeniowe na Konferencję Duchowość Hospicyjna |
|
KONFERENCJE, ZJAZDY, WARSZTATY |
|
|
|
W tym roku w jesieni odbywa się wiele spotkań szkoleniowych, zjazdów i konferencji. Poniżej spis terminów. W Liście Hospicyjnym nr 4 więcej informacji o programach.
- 25 - 27 sierpnia 2017 r. Warsztaty dla koordynatorów Wolontariatu Hospicyjnego, Kraków
- 7 - 8 wrzesień 2017 r. V Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Ku standardom opieki nad pacjentem w śpiączce", Toruń
- 8-9 wrzesień 2017 r. III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna im. ks. E. Dutkiewicza SAC "Opieka zintegrowana-hospicyjne drogowskazy", Gdańsk
- 8 - 10 wrzesień 2017 IX Jesienne Warsztaty Szkoleniowe dla Pielęgniarek Opieki Paliatywnej w Turawie
- 15-17 września 2017 r. Konferencja Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej, Kazimierz Dolny
- 5 październik 2017 r. Ogólnopolska Konferencja Patriota, Społecznik, Artysta - Święty Brat Albert Chmielowski Patron roku 2017, Warszawa
- 6 - 7 październik 2017 r. Konferencja Duchowość Hospicyjna, Warszawa
- 6 - 8 październik 2017 r. IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego "Idźcie i głoście", Radom
- 13 - 14 październik 2017 r. X Jubileuszowa konferencja edukacyjna czasopisma "Medycyna Paliatywna w Praktyce", Gdańsk
- 17 października 2017 r. III edycja Konferencji Naukowej "Opieka Paliatywna i Hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat", Kraków
- 17 - 18 listopad 2017 r. II Forum Medycyny Paliatywnej, Warszawa
|
|
Plurimos Annos Plurimos Plurimos Annos Plurimos Annos, Annos, Plurimos
Rok 2017 jest szczególnym rokiem, gdyż wiele z Hospicjów obchodzi w tym roku swoje trzydziestolecie, dwudziestopięciolecie, dwudziestolecie, piętnastolecie, dziesięciolecie i pięciolecie. Wszystkie Hospicja, które powstały do 1992 roku były oparte na wolontariacie. Wiele później powstających też rozpoczynało swoje działanie od bezinteresownej służby.
Czas jubileuszy jest czasem radości, że nadal trwamy i służymy chorym, którzy tak bardzo potrzebują naszej pomocy. W toku Wolontariatu Hospicyjnego podzielmy się wspomnieniami z początków powstania naszego Hospicjum. Zarząd Forum Hospicjów Polskich zaprasza do przesyłania relacji jak tworzył się zespół hospicyjny. Przesłane informacje będziemy zamieszczali na stronie internetowej Forum Hospicjów Polskich. Zapiszmy historię ruchu hospicyjnego składającą się z historii tworzenia poszczególnych hospicjów. Adres do przesłania e-mail:
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Opieka hospicyjna powstała w Polsce w latach osiemdziesiątych i była dziełem ludzi skupionych przy parafiach. Znając los tych, którzy cierpieli na bardzo trudny wtedy do uśmierzenia ból nowotworowy, lekarze, pielęgniarki, kapłani i osoby nie związane zawodowo ze służba zdrowia tworzyli w poszczególnych miastach Hospicja Domowe, czyli zespoły ludzi, zjednoczonych ideą służenia cierpiącemu człowiekowi. Pierwsze Hospicja Domowe powstały w Krakowie (1982), Gdańsku (1983), Poznaniu (1986).
Następne, które zostały powołane trzydzieści lat temu, w 1987 roku, to Hospicja: •Hospicjum Płockie pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej styczeń 1987. Wśród założycieli dr Grażyna Przybylska-Wendt •Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku – 21 maja 1987 r. zebranie założycielskie. Uczestniczą w nim między innymi: dr Tadeusz Borowski – Beszta, dr Helena Kopystecka, Zuzanna Pasławska – prawnik, •Warszawskie Hospicjum Społeczne – kwiecień 1987, wśród założycieli Katarzyna Dembińska •Hospicjum w Katowicach – Październik 1987 Spotkanie z Ks. E.Dutkiewiczem SAC, założyciele Maria Gross, ks. Stanisław Puchała •Hospicjum w Elblągu - 18.10.1987 r. spotkanie inaugurujące odbywa się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Elblągu. Uczestnikami spotkania byli: ks. Eugeniusz Dutkiewicz - Pallotyn z Hospicjum Gdańskiego, prof. dr med. Joanna Penson z Akademii Medycznej w Gdańsku, lekarze, pielęgniarki, farmaceuci z Elbląga w tym lekarze: Aleksandra Gabrysiak, Wiesława Pokropska •Hospicjum św. Urszuli Ledóchowskiej w Toruniu, •Hospicjum w Szczecinie – założyciel Ks. Marek Kujawski SAC •Hospicjum św. Weroniki w Wrocławiu powstało w listopadzie 1987 roku. Wśród założycieli dr Anna Orońska i dr Jerzy Szkarłat.
Hospicja, które powstały 25 lat temu w 1992 roku: •Hospicjum św. Kamila w Bielsku Białej: dr Anna Byrczek •Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pw.Świetego Ducha: mgr Teresa Steckiewicz •Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej: mgr Anna Kartacz
Hospicja, które powstały 20 lat temu w 1997 roku: •Hospicjum Homo - Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie: Helena Pulchny •Hospicjum Domowe im. św. Wojciecha w Mrągowie •Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich górach: śp. Eleonora Grajczyk
Hospicja, które powstały 5 lat temu w 2012 roku: Hospicjum pw. Proroka Eliasza w Nowej Woli fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne: dr Paweł Grabowski
W latach osiemdziesiątych jedna z założycieli krakowskiego hospicjum dr hab. Krystyna Smolak pisała „Wydaje się, że tak pojęty ruch hospicyjny jest jednym z znaków czasu. Bowiem głoszone przez nas wartości stanowią przeciwwagę dla zagrożeń współczesnego świata, którym są między innymi: egoizm, brak szacunku dla życia, pogarda dla słabości, przesadny kult zdrowia i sukcesu. Jest też ruch hospicyjny sprzeciwem wobec eutanazji. …W dziełach opieki nad chorym liczy się nie tylko inicjatywa założycieli, nie tylko ofiarność społeczeństwa, które często skłonne wspierać je materialnie – choć to wszystko jest bardzo ważne – ale przede wszystkim liczy się człowiek. Liczą się ludzie, którzy zechcą poświęcić to co jest obecnie może najcenniejsze: swój czas, trochę swojego czasu. Oto jest najtrudniej.
|
|
Nie jesteśmy sami - otacza nas wielka wspólnota ludzi wierzących w Boga. Modlimy się za nich, a oni modlą się za nas. Jan Twardowski “Kilka myśli o cierpieniu, przemijaniu i odejściu”
W sobotę 20 maja odeszła do Pana Mama Ks. Marka Kujawskiego SAC. twórcy Hospicjum Królowej Apostołów w Szczecinie i w Radomiu, organizatora Kręgu Hospicjantów Polskich oraz organizatora corocznych konferencji o tematyce dotyczącej wolontariatu hospicyjnego w Wyższej Szkole Biznesu im. Bp Jana Chrapka w Radomiu. Ks. Marek napisał do Ludzi Hospicjum:
„Dziś o 4 rano cichutko, bezszelestnie moja MAMA przeszła do domu Ojca, aby szybko znalazła przygotowane przez Pana Jezusa miejsce, potrzebne jest wsparcie. Proszę zatem o modlitwę naszych Przyjaciół Hospicjantów. Z całego serca DZIĘKUJĘ. Ks.Marek
Pogrzeb Marianny Kujawskiej Parafia NMP Królowej Polski Napiwoda k.Nidzicy 26 maja o godz. 12.00. Napiwoda – miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Nidzica.
Forum Hospicjów Polskich składa serdeczne wyrazy współczucia. Odejście Matki jest zawsze bolesne, powodujące w nas poczucie że jesteśmy sierotami. Otaczamy Ks. Marka modlitwą. Księże Marku jesteśmy z Tobą w tych bolesnych chwilach.
Zarząd FHP |
|
List Księdza Władysława Dudy |
|
|
|
Warszawa, Wielkanoc 2017 r.
Drogie Siostry i Drodzy Bracia.
Święta Wielkanocne w tym roku, którego patronem jest Święty Brat Albert, inspirują nas do szczególnej refleksji i modlitwy. Dla Adama Chmielowskiego – wspaniale zapowiadającego się artysty malarza, człowiek staje się nie tylko przedmiotem twórczości artystycznej ale przede wszystkim kimś, komu warto otworzyć swoje serce. Życzę nam wszystkim, aby tajemnice Krzyża, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana, do których świętowania się zbliżamy, ukazały nam tę prawdę, która spowodowała przemianę w życiu Adama Chmielowskiego, że Bóg otworzył swoje serce człowiekowi aż do oddania swojego życia za jego zbawienie. Życzę aby ta prawda również nas nieustannie przemieniała i otwierała nasze serca dla drugiego człowieka. Przy okazji zapraszam na kolejną Konferencję – Duchowość Hospicyjna, która odbędzie się 6-7 października, w Warszawie w Lasku bielańskim. Tym razem poprzedzi ją Ogólnopolska Konferencja poświęcona Św. Bratu Albertowi w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Konferencja ta jest organizowana z myślą o środowisku hospicyjnym, dlatego zapraszam na nią wszystkich Was Drogie Siostry i Drodzy Bracia. Św. Brat Albert i jego charyzmat jest bliski nam a nasza obecność w Sejmie RP może być okazją do zwrócenia uwagi na hospicja. Bardzo się cieszę, że w konferencji poświęconej duchowości hospicyjnej, udział swój obiecał Ks.Profesor Wacław Hryniewicz. Od dawna moim wielkim pragnieniem było zaprosić Ks.Profesora na spotkanie hospicyjne ale zawsze stały na przeszkodzie problemy zdrowotne. Dołączam programy obu Konferencji, które potraktujmy jak jedną, tyle że rozpoczynającą się w Sejmie RP. Oczywiście są to programy ramowe, które mogą ulec niewielkim zmianom. Jeszcze raz życzę nam wszystkim abyśmy pozwolili oświetlić, Światłem Miłości Zmartwychwstałego Pana, zakamarki serc budzące lęki. ks. Władysław Duda
|
|

Najserdeczniejsze Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych pełnych pokoju, radości i nadziei na wspólne przezwyciężanie wszelkich hospicyjnych trosk i trwania w pełnym zaufaniu Panu w realizacji służby dla tych, co odchodzą przed nami
składa
Zarząd Forum Hospicjów Polskich
Wielkanoc 2017 |
|
Walne zebranie FHP
3 czerwca 2017 Kraków godz. 10.30 Walne Zebranie godz. 12.00 Msza Św. godz. 13.00 Posiłek i dyskusja nad problemami hospicyjnymi oraz przedstawienie programu roku wolontariusza hospicyjnego
Spotkanie prezesów Hospicjów
1 lipiec 2017 r. - Spotkanie prezesów i przewodniczących Hospicjów w dniach zjazdu Hospicjów Pól Nadziei. W programie dyskusja nad obowiązującymi aktami prawnymi.
Zarząd FHP zaprasza na konferencje i spotkania:
Warszawa 5 – 7 październik 2017 - Konferencja „DUCHOWOŚĆ HOSPICYJNA” II - w Roku św. Brata Alberta Dom Pielgrzyma ul. Dewajtis w Warszawie
Konferencja Wolontariat Hospicyjny 15 - 16 grudnia 2017 Kraków - Konferencja Wolontariat Hospicyjny Kraków Hospicjum im. św. Łazarza
|
|
„ IDŹCIE i GŁOŚCIE ” co to znaczy dla Ludzi Hospicjum ?
Ks. Marek Kujawski SAC Koordynator Formacyjnego Kręgu Hospicjantów Polskich zaprasza na kolejne 22 spotkanie w DOMU MATKI do Częstochowy w dniach 17 – 19 marca 2017 r. Zaproszenie kierowane jest do hospicjantów, czcigodnych duszpasterzy i kapelanów hospicyjnych oraz kandydatów do hospicyjnego wolontariatu i przyjaciół ruchu hospicyjnego.
Konferencje „ IDŹCIE i GŁOŚCIE ” co to znaczy dla Ludzi Hospicjum ? będzie głosił ks. Przemysław Budziński SAC.
W trakcie spotkania, którego program i informacje są załączone do listu będzie okazja także do wzmocnienia naszych więzów z Synem Bożym Jezusem Eucharystycznym i Maryją naszą Matką oraz między sobą. Jak zwykle będzie czas na dzielenie się hospicyjnymi doświadczeniami w posłudze Chorym, ich Rodzinom i Osieroconym. Uczestnicy zasiądą również w Kręgu wraz ze specjalnym GOŚCIEM ks. Ryszardem Mikołajczakiem z Poznania – najdłużej posługującym duszpasterzem hospicyjnym w Polsce.
Krąg hospicyjny trwa już od wielu lat. Powstał z inicjatywy Ks. Marka Kujawskiego założyciela Hospicjum im. Jana Ewangelisty w Szczecinie oraz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, który od wielu lat również redaguje i wydaje pismo hospicyjne „Gościna w sercu”, w którym można zamieścić informację o swoim hospicjów, opisać podjętą ciekawą inicjatywę czy podzielić się swoją posługą hospicyjną. Skarżymy się na brak czasu na spotkanie z Bogiem, zabieganie i trudności w spełnianiu opieki hospicyjnej a Krąg Hospicyjny w Częstochowie daje nam możliwość oderwania się od życia w ciągłym stresie i spędzenie dwóch dni w wyciszeniu i modlitwie. Jest też okazją do poznania ludzi hospicjum, którzy starają się docierać do źródła powstania samarytańskiej pomocy i nieść ideę hospicyjną przekazaną przez założycieli ruchu hospicyjnej w Polsce. Miejsce spotkania: Częstochowa, ul. Św. Barbary 43- dom SS. Miłosierdzia. Czas zgłoszeń uczestnictwa do dnia 16 marca 2017r. Kontakt :
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
lub tel. 48.366.81.44 ; 667980213; 605980214
SPOTKAJMY SIĘ W CZĘSTOCHOWIE ! Jolanta Stokłosa |
|
| «« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 nast. » koniec »»
| Pozycje :: 21 - 30 z 63 |
|
|
|